Co się bardziej opłaca – bojler czy podgrzewacz przepływowy

Elektryczne ogrzewacze wody w praktyce
24 lipca, 2018
Pokaż wszystkie
dafi podumywalkowy 1-800x600

Budując lub remontując dom wielu ludzi zadaje sobie pytanie- a co z ciepłą wodą użytkową? Jaki sposób jej podgrzewania będzie korzystniejszy? Co opłaci mi się bardziej finansowo? By udzielić odpowiedzi na te pytania i rozwiać wątpliwości, przedstawiamy pokrótce charakterystykę działania oraz możliwości bojlerów oraz podgrzewaczy przepływowych.

Bojler, czyli podgrzewacz pojemnościowy na prąd

Podgrzewacz pojemnościowy ogrzewa wodę użytkową magazynując jej daną pojemność w ciśnieniowym zbiorniku i podgrzewając ją do pożądanej temperatury za pomocą grzałek. Bojler to dobre rozwiązanie w przypadku, gdy w domu mieszka kilka osób lubiących regularnie brać kąpiele w wannie, ma on bowiem możliwość, w zależności od własnego rozmiaru, ogrzać jednorazowo nawet 150-200 litrów wody. Wybierając ten typ podgrzewacza należy zawsze mieć na uwadze miejsce, w jakim będzie on umieszczony- duże gabaryty najczęściej zmuszają do zainstalowania go w kotłowni czy pomieszczeniu gospodarczym. Bardzo dobrym wyborem jest kupno bojlera z tzw. programatorem czasowym, który tak zaprogramuje jego działanie, by ten podgrzewał wodę i pobierał prąd w czasie obowiązywania drugiej taryfy- a więc w godzinach, gdy jest to tańsze.

Elektryczny podgrzewacz przepływowy

Trudno czasem uwierzyć patrząc na podgrzewacze przepływowe, że to niewielkie urządzenie (16×20 cm w ofercie DAFI) pozwala na posiadanie ciepłej wody w kranie niemal natychmiast. I właśnie tak jest- pożądana temperatura ciepłej wody pojawia się po około 2 sekundach od odkręcenia kurka. Na szybkość tą wpływa moc urządzenia oraz bliskość jego umiejscowienia, obok źródła wody- obok umywalek, pod prysznicem, przy wannie czy obok zlewozmywaka. Procesory znajdujące się wewnątrz urządzenia pozwalają na regulację pożądanej temperatury z dokładnością nawet do 0,5 stopnia Celsjusza. Producenci oferują urządzenia o różnej mocy, gdyż w zależności od miejsca montażu, moc urządzenia będzie potrzebna większa bądź mniejsza. Dla przykładu DAFI oferuje podgrzewacze z mocą pomiędzy 3,7 kW do 11kW, a więc takie, które będą odpowiednie zarówno do mycia rak przy umywalce jak i takie z mocą niezbędną, by skorzystać z prysznica. Elektryczne podgrzewacze przepływowe to odpowiednie rozwiązanie dla gospodarstw domowych, które posiadają zasilanie 400 V, gdzie domownicy nie biorą kąpieli ani prysznica jednocześnie, a jeden po drugim oraz w przypadku braku miejsca na podgrzewacz pojemnościowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *