Elektryczne ogrzewacze wody w praktyce

dafi podumywalkowy 1-800x600
Co się bardziej opłaca – bojler czy podgrzewacz przepływowy
24 lipca, 2018
Energooszczędne podgrzewanie wody w domu
24 lipca, 2018
Pokaż wszystkie

Jak w praktyce wygląda codzienne użytkowanie elektrycznych, pojemnościowych lub przepływowych, podgrzewaczy wody? Są one bez wątpienia ekonomicznym sposobem na ciepłą wodę dostępną w każdej chwili, tuż po odkręceniu kranu, bez dłuższego oczekiwania. Pozwalają zaoszczędzić domowy budżet, a ich montaż nie wymaga wiele pracy. Poniżej kilka rad jak korzystać z nich na co dzień.

Pojemnościowe podgrzewacze wody

Jednym z rodzajów elektrycznego podgrzewacza wody jest podgrzewacz pojemnościowy, czyli taki, który wypełniony jest daną ilością wody, aż do jej zużycia. Tego typu podgrzewacz może być montowany zarówno w kuchni czy w łazience, a także w pomieszczeniu gospodarczym- w zależności od swoich gabarytów. Kupując taki rodzaj podgrzewcza bardzo istotne jest zwrócenie uwagi na wyposażenie go w ochronę antykorozyjną oraz w odpowiednią grzałkę- np. ceramiczną która będzie służyła latami. Grzałka rozprowadza równomiernie ciepło, a podczas przeglądów technicznych czy napraw podgrzewacza nie wymaga opróżnienia podgrzewacza z wody. Producenci oferują obecnie podgrzewacze wyposażone w zaawansowane rozwiązania elektroniczne, a więc sterowanie urządzeniem jest niemal zdalne. Wpływa to korzystnie na komfort użytkowania podgrzewacza oraz pozwala dostosować go do preferencji domowników. Woda w podgrzewaczu pojemnościowym może być podgrzewana płynnie- np. od około 40 stopni po 80 stopni Celsjusza, lub w sposób skokowy- ustawienie kilku wartości temperaturowych. Raz na jakiś czas wskazane jest ustawienie podgrzewacza na maksymalną wartość ciepłoty wody (około 80 stopni), gdyż jest to sposób na pozbycie się bakterii, które lubią namnażać się w niższych temperaturach i być powodem chorób. Co jakiś czas musimy także kontrolować stan zużycia anody hybrydowej wewnątrz urządzenia. To dość proste w użyciu elektryczne ogrzewacze wody. W praktyce ciągła praca grzałki może powodować nieco wyższe wydatki.

Przepływowe elektryczne podgrzewacze wody

Podgrzewacze przepływowe mają jedną najważniejszą przewagę nad tymi pojemnościowym- są niewielkich rozmiarów. można je więc z powodzeniem zamontować przy źródle odpływu wody- np. pod czy nad umywalką, obok prysznica lub obok wanny. Producenci oferują podgrzewacze wykonane z różnego rodzaju obudowami oraz o różnym designie- można więc je dopasować do danego wnętrza. Polski producent Dafi również posiada je w swojej ofercie. Podgrzewacz przepływowy dostarcza nam wodę o pożądanej temperaturze w około 2 sekundy po odkręceniu kranu- jednym słowem: natychmiast. Zasada działania jest banalna- odkręcamy kran- podgrzewacz podgrzewa wodę, zakręcamy- podgrzewacz się wyłącza. Kupując tego typu urządzenie musimy zwrócić uwagę na jego zabezpieczenia przed osadzaniem się kamienia oraz przed przegrzaniem wody. Nowoczesne podgrzewacze pozwalają na regulację temperatury nawet do 0,5 stopnia Celsjusza oraz wyświetlają temperaturę na wyświetlaczu. W zależności, w którym miejscu mamy zamiar zamontować urządzenie i jakie zużycie wody się z tym wiąże, mamy do wyboru podgrzewacze o mocy minimalnej 3kW (np przy umywalce, w której myjemy ręce) do 20 kW (np. przy prysznicu z deszczownicą).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *